În comerțul en-gros cu jachete puffer pentru bărbați, mărimea nu este un detaliu - este cel mai important factor care determină erodarea marjei de profit.O gamă de mărimi care nu corespunde populației de cumpărători produce două pierderi simultan: mărimi extreme nevândute care trebuie reduse la preț redus și ruperea stocurilor la mărimile de bază care au fost sub prețul de vânzare. Ambele pot fi prevenite și ambele sunt decise înainte de a fi tăiată o singură jachetă. Acest ghid acoperă programele de jachete pufoase pentru bărbați în vrac la nivelul de volum de care cumpărătorii au nevoie în realitate: cum este măsurat și clasificat un bloc pentru bărbați, cum trebuie să se adapteze greutatea umpluturii pe intervalul de mărimi, cum să alegeți între modelele în vrac din stoc, ODM și OEM, cum să planificați raporturile de mărimi în funcție de canalul de vânzări și ce toleranță de măsurare și protocol de inspecție protejează o comandă de containere.

1De ce dimensionarea este variabila cu cel mai mare cost în comenzile în vrac

Fiecare cumpărător de îmbrăcăminte exterioară en-gros învață în cele din urmă aceeași lecție: costul unei greșeli de combinare a mărimilor nu este costul jachetelor nevândute, ci costul jachetelor nevândute plus marja din vânzările care nu au avut loc niciodată din cauza epuizării mărimilor de bază. Într-o comandă de 3.000 de bucăți cu o curbă de mărimi ponderată incorect, combinația depășește în mod obișnuit întregul profit brut din program.

Motivul principal este că mărimile hainelor de exterior pentru bărbați nu sunt standardizate între mărci așa cum presupun cumpărătorii. Două articole de îmbrăcăminte etichetate ambele cu mărimea L pot diferi cu patru până la șase centimetri în lățimea pieptului și cu doi până la trei centimetri în lungimea mânecii, în funcție de datele demografice pe baza cărora a fost construit blocul mărcii și de cât de multă comoditate a specificat designerul. Organismele de standardizare au fost explicite în această privință:Lucrările ISO privind standardele de mărime pentru îmbrăcămintevizează în mod specific creșterea satisfacției clienților și reducerea retururilor cauzate de potrivirea necorespunzătoare, precum și reducerea barierelor comerciale prin armonizarea marcajelor de mărimi și a terminologiei la nivel mondial.

Complicația specifică comerțului cu ridicata

Brandurile de retail pot absorbi o eroare de mărime într-un catalog vast. Distribuitorii angro nu pot, deoarece un singur program de îmbrăcăminte tip puffer reprezintă adesea o mare parte din volumul de îmbrăcăminte de exterior al unui sezon. Această concentrare face ca două lucruri să fie nenegociabile: setul de mărimi trebuie specificat în măsurători, mai degrabă decât pe etichete, iar curba mărimilor trebuie derivată din istoricul vânzărilor propriu al cumpărătorului, mai degrabă decât din implicit al furnizorului.

Implicarea cumpărătorului:Nu acceptați niciodată curba de mărimi standard a unui furnizor ca fiind implicită. Solicitați măsurătorile reale ale hainelor pentru fiecare mărime, comparați-le cu programul existent cu cele mai bine vândute produse și apoi reconstruiți raportul comenzilor pe baza propriilor date de vânzare. Furnizorii sunt de obicei bucuroși să ajusteze raporturile - dar numai dacă le solicitați înainte de a fi întocmit planul de croitorie.

2Măsurătorile blocului pentru bărbați și unde se încadrează standardele

O jachetă puff pentru bărbați este definită printr-un set mic de măsurători care împreună determină dacă articolul de îmbrăcăminte se potrivește populației țintă. Cea mai utilă referință pentru definirea consecventă a acestora esteISO 8559-1, care specifică definițiile antropometrice pentru măsurătorile corporale utilizate în desemnarea mărimilor pentru îmbrăcăminte. Acesta stabilește puncte de reper, proceduri de măsurare și baza anatomică subiacentă pentru dimensiunile pieptului, taliei, șoldurilor, staturii și mânecilor - ceea ce înseamnă că un pachet tehnologic care face referire la acesta elimină cea mai mare parte a discrepanțelor de interpretare dintre specificațiile dvs. și tiparele fabricii.

Diagrama de mai jos prezintă punctele de măsurare care contează cel mai mult pentru specificațiile unei jachete pufoase pentru bărbați și modul în care acestea se raportează la îmbrăcămintea cu volum ridicat, mai degrabă decât la corp.

Jachetă pufoasă pentru bărbați: Puncte cheie de măsurare a specificațiilor Măsurători luate pe haina cu înălțime, nu pe modelul plat A. PESTE UMĂR Cusătură la cusătură, pe spate B. PIEPT (1/2) 2,5 cm sub orificiul brațului, plat C. ÎNAPOI LUNGIME Cusătură CB de la gât la tiv D. MÂNECĂ Cusătură de la umăr la manșetă E. HEM (1/2) Setează volumul siluetei Toleranță de referință: piept și tiv +/- 1,5 cm, lungime spate +/- 1,5 cm, lungime mânecă +/- 1,0 cm, lungime peste umăr +/- 0,8 cm. Toate măsurătorile trebuie luate după recuperarea colțului, la minimum 24 de ore după despachetare și decompresie.

Două dintre acestea merită o atenție deosebită în contextele comerțului cu ridicata. Lățimea pieptului determină acceptabilitatea mărimii în rândul populației și este locul în care variația de la o marcă la alta este cea mai mare. Lungimea mânecilor determină dacă jacheta este potrivită pentru segmentul mai înalt din fiecare gamă de mărimi și este măsura cel mai adesea subestimată atunci când o fabrică reduce costurile pentru a economisi material.

3Construirea setului de dimensiuni: interval, gradare și toleranță

Gradarea este procesul de scalare a unui model de bază în sus și în jos pentru a crea intervalul de dimensiuni. Realizarea corectă a acesteia este un exercițiu numeric, nu unul estetic, și ar trebui specificată explicit, mai degrabă decât lăsată la latitudinea convențiilor din fabrică.

Dimensiune Piept (cm) Piept îmbrăcăminte 1/2 (cm) Peste umăr (cm) Lungimea spatelui (cm) Lungimea mânecii (cm) Greutate țintă de umplere (g)
S 88 până la 92 56,0 45,5 70,0 62,0 115
M 96 până la 100 59,0 47,5 72,0 63,5 128
L 104 până la 108 62,0 49,5 74,0 65,0 142
XL 112 până la 116 65,0 51,5 76,0 66,5 157
2XL 120 până la 124 68,0 53,5 78,0 68,0 173
3XL 128 până la 132 71,0 55,5 80,0 69,5 190

Figurile de mai sus reprezintă o bluză bărbătească cu croială regulată, cu o ușurință moderată, potrivită pentru a fi purtată pe dedesubt cu un material din fleece sau tricotat ușor. Trei reguli guvernează modul în care acestea ar trebui ajustate.

Intervalele de gradare trebuie să fie consecvente, dar nu uniforme

Pieptul este clasificat în tabel la 3 centimetri per mărime, ceea ce este standard pentru îmbrăcămintea exterioară bărbătească. Lungimea este clasificată la 2 centimetri, iar mâneca la 1,5 centimetri. Motivul pentru care intervalele diferă este proporționalitatea: dacă lungimea mânecii ar fi clasificată în același ritm ca și pieptul, jacheta ar deveni disproporționată la extremele intervalului. Insistați să consultați tabelul de intervale al evaluatorului, mai degrabă decât doar graficul de mărimi finite - o fabrică care nu poate produce unul calculează ochiului liber.

Stabilirea toleranței în contractul de cumpărare

Toleranța de măsurare este punctul de plecare al majorității disputelor în masă și aproape întotdeauna nu este menționată până când apare o problemă. Un standard comercial funcțional pentru pufuleții bărbătești este de plus sau minus 1,5 centimetri pe lungimea pieptului, tivului și spatelui, plus sau minus 1,0 centimetru pe lungimea mânecilor și plus sau minus 0,8 centimetri pe lungimea umerilor. Treceți aceste numere în contractul de achiziție, împreună cu standardul de eșantionare în raport cu care intenționați să faceți inspecția și solicitați ca măsurătorile să fie luate după o perioadă de recuperare a înălțimii de minimum 24 de ore după despachetare.

4Greutate de umplutură și consistență a căldurii în toate mărimile

Greutatea umpluturii trebuie să se adapteze la suprafața hainei, iar aceasta este specificația tratată cel mai adesea incorect în programele de umplere în vrac. O fabrică care umple fiecare mărime cu aceeași greutate produce o mărime S care este mai călduroasă decât o mărime 3XL, deoarece aceeași cantitate de umplutură este distribuită pe o suprafață substanțial mai mică. Clienții observă imediat acest lucru și generează reclamații care sunt dificil de diagnosticat de pe pagina unui produs.

Soluția este simplă: specificați greutatea țintă de umplere per dimensiune în pachetul tehnic, cu o bandă de variație acceptabilă de plus sau minus 5% per panou. Tabelul din secțiunea 3 prezintă o curbă de scalare de aproximativ 11 până la 12% per treaptă de dimensiune, ceea ce menține înălțimea colțului și, prin urmare, performanța termică în general consecventă în întreaga gamă. Rețineți că aceasta este diferită de puterea de umplere, care măsoară calitatea umplerii mai degrabă decât cantitatea. Ambele trebuie specificate.

Puful rămâne materialul de referință pentru această aplicație, iar argumentele sale ecologice sunt acum bine documentate. Conform datelor de evaluare a ciclului de viață publicate deBiroul Internațional de Puf și Pene, puful are un impact cu 85 până la 97% mai mic decât poliesterul în toate categoriile de impact analizate și un impact asupra schimbărilor climatice de aproximativ 18 ori mai mic decât umplutura din poliester. În cazul în care un program specifică puful,Standardul Responsabil pentru Pufoferă cadrul lanțului de custodie care face aprovizionarea justificabilă pentru cumpărătorii cu amănuntul, interzicând jumulirea animalelor vii și hrănirea forțată și impunând auditul unei terțe părți în fiecare etapă, de la fermă până la îmbrăcămintea finită. În cazul în care un program specifică în schimb umplutură sintetică reciclată sau material exterior reciclat,Standard global reciclatguvernează afirmația și impune un conținut reciclat minim de 50% pentru etichetarea destinată consumatorilor.

Notă de achiziții:Confirmați că testarea umplerii se efectuează la nivel de panou, nu pe hainele finite. Cântărirea unei jachete finite nu poate detecta distribuția neuniformă între panourile din față, spate și mâneci - defectul care produce de fapt reclamațiile clienților cu privire la zonele reci.

5Trei modele de programe în vrac: Stoc, ODM și OEM

Cumpărătorii de volum aleg, în general, între trei structuri de programe, iar alegerea corectă depinde mult mai mult de cât de diferențiat trebuie să fie produsul decât doar de prețul unitar. Diagrama de mai jos ilustrează decizia.

Alegerea unui model de program în vrac pentru jachete pufoase pentru bărbați REZUMAT COMANDĂ ÎN VRAC STOC ANGRO Gata de fabricat, existent în fabrică design și combinații de culori MOQ: 50 până la 200 bucăți în total Timp de livrare: 7 până la 20 de zile Personalizare: doar etichetă Ideal pentru: testarea unei piețe, umplerea unei ferestre scurte promoție sau încărcare ODM BULK Bloc de fabrică, culoarea ta, matlasare, umplere, branding MOQ: 100 până la 300 per culoare Timp de livrare: 45 până la 70 de zile Personalizare: ridicată Cel mai potrivit pentru: marcă proprie distribuție, sezonieră programe, comenzi repetate VRAC COMPLET OEM Bloc nou din specificația ta, control deplin al materialelor MOQ: 500 până la 1.000 bucăți Timp de execuție: 90 până la 150 de zile Personalizare: completă Ideal pentru: potrivire proprie, corporativ sau uniform programe, licitații Regula de decizie: Alegeți produse standard atunci când viteza și angajamentul redus contează, produse ODM atunci când identitatea mărcii contează mai mult decât originalitatea potrivirii și produse OEM atunci când potrivirea în sine face parte din propunerea dumneavoastră de produs.
Modelul de program MOQ total Eșantionare Timp de livrare în vrac Risc de compatibilitate Indicele prețurilor unitare
Stoc en-gros 50 până la 200 bucăți Nu este necesar 7 până la 20 de zile Cunoscut, fix Cel mai mic
ODM, material textil din stoc 100 până la 300 pe combinație de culori 10 până la 15 zile 30 până la 45 de zile Scăzut Scăzut
ODM, material textil personalizat 300 până la 500 bucăți 15 până la 22 de zile 40 până la 55 de zile Scăzut Moderat
OEM, bloc nou 500 până la 1.000 de bucăți 20 până la 35 de zile 50 până la 70 de zile Gestionat Superior
Materiale OEM certificate 500 până la 1.000 de bucăți 28 până la 40 de zile 55 până la 75 de zile Gestionat Cel mai înalt

6Planificarea raportului mărimii pe canal de vânzări

Curbele de mărime nu sunt universale. Raportul corect depinde de cine cumpără, iar greșeala este costisitoare în ambele direcții. Tabelul de mai jos oferă puncte de plecare funcționale; abordarea corectă pe termen lung este înlocuirea acestora cu propriile date de vânzare după primul sezon.

Canal S M L XL 2XL 3XL Notă de planificare
Comerț cu amănuntul de modă, UE 1 2 3 2 1 0,5 Curbă a populației mai subțire; L domină
Comerț cu amănuntul de modă, America de Nord 0,5 1,5 2,5 3 2 1 Deplasează o dimensiune completă în sus
Specialitate în aer liber 1 2 2,5 2 1 0,5 Dimensiuni de bază concentrate de la M la XL
Uniformă corporativă 1 2 3 3 2 1 Cea mai largă răspândire; evitați să omiteți XL
Comerț electronic, mixt 1 2 3 2,5 1,5 1 Adăugați tamponul ratei de returnare pe M și L

Două modele merită internalizate. În primul rând, curbele nord-americane sunt cu aproximativ o mărime mai mari decât curbele europene pentru aceeași populație fizică, astfel încât o curbă de mărimi europene expediată către un depozit din SUA va cumpăra sistematic mărimi XL și mai mari sub așteptări. În al doilea rând, comerțul electronic necesită o diferență mai mare decât comerțul fizic, deoarece cumpărătorii online comandă mai multe mărimi cu intenția de a returna o parte din acestea - iar retururile la îmbrăcămintea de exterior sunt determinate predominant de potrivire, ceea ce este exact problema.standarde armonizate pentru mărimile de îmbrăcămintesunt concepute pentru a reduce.

7Controlul calității pentru dimensionarea în vrac: Toleranță și AQL

O comandă de tip container introduce un risc care nu există în loturile mici: driftul. Primele o sută de bucăți pot fi conform specificațiilor, iar ultimele o sută doi de centimetri pot fi abatere, deoarece piesele din model au fost tăiate din nou, un alt operator a preluat linia de matlasare sau greutatea de umplere a deviat. Controalele care detectează acest lucru sunt simple, dar trebuie convenite în prealabil.

Listă de verificare pentru controlul dimensionării în vrac

  • Mostre aprobate pentru stabilirea dimensiunilor — o mostră de referință sigilată per dimensiune, păstrată de ambele părți ca standard de măsurare.
  • Măsurare în linie în trei puncte — la prima încercare, la mijlocul cursei la aproximativ 30% și la sfârșitul cursei, fiecare măsurând toate dimensiunile.
  • Verificarea greutății de umplere la nivel de panou — fața, spatele și mâneca cântărite separat, cu o marjă de plus sau minus 5% din specificații.
  • Protocol de recuperare la nivelul colțului — măsurați numai după o perioadă de recuperare de minimum 24 de ore după despachetare și decompresie.
  • Nivelul AQL declarat — de obicei AQL 2,5 pentru defecte majore și 4,0 pentru defecte minore la îmbrăcămintea vrac, confirmat în contractul de cumpărare.
  • Acces la teste de la terți — testarea la nivel de lot și testarea substanțelor restricționate sunt disponibile înainte de expediere, nu după.

În ceea ce privește substanțele restricționate,Standardul OEKO-TEX 100Testarea carcasei, căptușelii și finisajelor este acum o așteptare de bază pentru majoritatea cumpărătorilor europeni și pentru un număr tot mai mare de cumpărători nord-americani. Laboratoare acreditate, cum ar fiIDFLoferim testare, inspecție și certificare pentru categoriile de textile, umpluturi și produse finite; o fabrică care lucrează deja cu un laborator recunoscut va parcurge mai rapid procesul de aprobare și va fi mai bine echipată pentru a justifica afirmațiile dacă un cumpărător cu amănuntul vă auditează lanțul de aprovizionare.

Conformitatea socială funcționează în paralel.amfori BSCIeste cel mai recunoscut cadru de conformitate socială în lanțurile de aprovizionare europene, acoperind orele de lucru, salariile, sănătatea și securitatea în muncă și mecanismele de reclamații în peste 120 de țări de aprovizionare. Pentru distribuția angro în rețelele de retail, verificați dacă certificatul desemnează locul de producție specific și nu doar o entitate comercială și verificați validitatea acestuia în raport cu fereastra dvs. de producție.

8Prețuri, MOQ și timp de livrare pentru comenzi în vrac

Prețul en-gros pentru gecile pufoase bărbătești este determinat de patru variabile, în ordinea descrescătoare a impactului: specificațiile umpluturii, materialul exterior, cantitatea comandată și pachetul de finisaje. Umplutura reprezintă de obicei 30 până la 50% din costul unitar al unei jachete bărbătești cu umplutură de puf; materialul exterior este, în general, al doilea.

Unde sunt pauzele de volum

Majoritatea fabricilor stabilesc prețurile în intervale, iar pragurile semnificative sunt de obicei de 300, 500, 1.000 și 3.000 de bucăți. Pragul de 300 de bucăți este important deoarece este, de obicei, momentul în care o fabrică poate justifica un lot dedicat de material textil, în loc să cumpere din stoc. Pragul de 1.000 de bucăți este important deoarece este momentul în care matrițele personalizate pentru feronerie și ambalajele imprimate devin economice. Dincolo de 3.000 de bucăți, economiile suplimentare provin în principal din eficiența reducerilor și consolidarea transportului, mai degrabă decât din costul materialelor.

De asemenea, merită să ne întrebăm dacă o comandă de dimensiuni și culori mixte se ia în considerare la calcularea MOQ. Mulți furnizori solicită cantitatea minimă per combinație de culori, mai degrabă decât per comandă, ceea ce poate tripla discret angajamentul efectiv. Dacă curba de mărimi este largă, negociați cantitatea minimă ca o cantitate totală de comandă, cu un prag rezonabil per combinație de culori.

Planificarea mărfurilor și a taxelor vamale

Ambalajul prin compresie reduce de obicei volumul transportat al unui articol de îmbrăcăminte din puf cu 40 până la 60%, ceea ce modifică semnificativ costul unitar la livrare pe transport maritim. Compromisul este timpul de recuperare a spațiului: se acordă între 24 și 72 de ore după despachetare înainte de fotografierea cu amănuntul sau prezentarea în showroom. Includeți ratele vamale în costul unitar mai devreme, decât în ​​vamă - pentru îmbrăcămintea de exterior, acestea sunt frecvent între 10 și 100 de grade, în funcție de clasificare și destinație, ceea ce este suficient pentru a schimba viabilitatea unui punct de preț.

9Ambalare, etichetare și conformitate cu transportul

Livrările cu ridicata nu trec de verificările vamale și de vânzare cu amănuntul din motive previzibile, iar aproape toate acestea sunt probleme de documentație, mai degrabă decât probleme de produs.

Conținutul de fibre și etichetarea privind îngrijirea sunt reglementate. În Statele Unite,Legea privind identificarea produselor din fibre textilereglementează divulgarea obligatorie a conținutului în etichetarea, facturarea și publicitatea produselor textile și face ilegală utilizarea greșită a mărcii - ceea ce înseamnă că o afirmație privind compoziția umpluturii pe o fișă tehnică en-gros are aceeași greutate legală ca una pe o etichetă cusută. În Europa,Strategia UE pentru textile durabile și circulareintroduce cerințe de ecoproiectare, un Pașaport Digital pentru Produse și reguli mai stricte privind declarațiile ecologice; Comisia observă că doar aproximativ 1% din materialul din îmbrăcăminte este reciclat în prezent în îmbrăcăminte nouă, motiv pentru care declarațiile justificate se transformă dintr-un avantaj de marketing într-o cerință de conformitate.

Din punct de vedere comercial, cumpărătorii europeni evaluează din ce în ce mai mult furnizorii în funcție de transparență și responsabilitate socială corporativă, mai degrabă decât doar în funcție de preț. Informații de piață de laCBI, serviciul de informații de piață al Agenției pentru Întreprinderi din Olanda, identifică sustenabilitatea, responsabilitatea socială corporativă și transparența ca fiind principalele tendințe care conturează aprovizionarea cu îmbrăcăminte în Europa, alături de importanța tot mai mare a relației cumpărător-furnizor. Un furnizor care poate produce documentație la cerere scurtează ciclul de integrare a cumpărătorilor, ceea ce reprezintă un avantaj comercial real într-un proces de licitație.

PASSION OUTERWEAR este o divizie a Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., cu peste 20 de ani de experiență în producție și comercializare de îmbrăcăminte pentru exterior, îmbrăcăminte de lucru și îmbrăcăminte încălzită. Derulăm programe de vânzare en-gros de jachete pufoase pentru bărbați prin lanțuri de aprovizionare certificate BSCI, SMETA, GRS și OEKO-TEX, cu stoc, opțiuni ODM și OEM complete și seturi de mărimi de la S la 3XL specificate în măsurători mai degrabă decât pe etichete. De asemenea, producem.îmbrăcăminte de lucru personalizatăşiîmbrăcăminte încălzită personalizată, astfel încât distribuitorii care consolidează mai multe categorii pot negocia MOQ și transportul pe o bază de volume mai largă. Gama noastră încălzită - inclusivjachetă încălzităşivestă încălzită— are aceleași blocuri pentru bărbați, ceea ce simplifică consecvența potrivirii pentru cumpărătorii care au atât linii standard, cât și încălzite.

Întrebări frecvente

Care este cantitatea minimă de comandă pentru o jachetă puffer bărbătească en-gros?
Depinde de modelul programului. Stocul en-gros pe modelul existent al unei fabrici începe de obicei de la 50 până la 200 de bucăți în total, pentru toate mărimile. Programele ODM care utilizează un bloc de fabrică cu combinația de culori, matlasarea și brandingul dvs. încep, în general, de la 100 până la 300 de bucăți per combinație de culori sau de la 300 până la 500 dacă este vorba de material vopsit la comandă. Dezvoltarea OEM completă din specificațiile proprii necesită de obicei 500 până la 1.000 de bucăți, determinată în principal de minimele de producție pentru material. Dacă curba de mărimi este largă, întrebați dacă se aplică minimul per comandă sau per combinație de culori - diferența vă poate tripla angajamentul efectiv.
Cum mă asigur că mărimea se potrivește cu linia mea actuală de produse cel mai bine vândute?
Nu comparați etichetele cu mărimi; comparați măsurătorile. Trimiteți măsurătorile reale ale articolului dvs. de îmbrăcăminte cel mai bine vândut — pieptul măsurat plat la 2,5 centimetri sub orificiul brațului, de la cusătură la cusătură, lungimea spatelui de la cusătura gâtului din centrul spatelui și lungimea mânecii de la cusătura umărului — și rugați fabrica să vă ofere o cotație în funcție de aceste numere, mai degrabă decât în ​​funcție de tabelul lor standard. Pe cât posibil, consultați definiții standardizate, cum ar fi ISO 8559-1, astfel încât ambele părți să utilizeze aceleași puncte de reper. Cea mai fiabilă metodă este să cumpărați o mostră sigilată pentru fiecare mărime înainte de a vă decide să cumpărați în vrac.
Ar trebui ca greutatea de umplere să fie aceeași pentru toate dimensiunile?
Nu. Greutatea umplerii trebuie să se adapteze la suprafața hainei, altfel o mărime S va fi mai călduroasă decât o mărime 3XL. O curbă practică de scalare este de aproximativ 11 până la 12% umplere suplimentară per treaptă de mărime, ceea ce menține înălțimea colțului și performanța termică în general consistente pe întreaga gamă. Specificați greutatea țintă de umplere per mărime în pachetul tehnic cu o toleranță de plus sau minus 5% per panou și confirmați că fabrica verifică greutatea de umplere la nivel de panou, mai degrabă decât prin cântărirea doar a articolelor finite.
Ce toleranță de măsurare ar trebui să accept pentru o comandă în vrac?
Un standard comercial funcțional pentru jachetele pufoase bărbătești este de plus sau minus 1,5 centimetri pe lungimea pieptului, tivului și spatelui, plus sau minus 1,0 centimetru pe lungimea mânecilor și plus sau minus 0,8 centimetri pe lungimea umerilor. Aceste cifre ar trebui să apară în contractul de achiziție, alături de standardul de inspecție pe care intenționați să îl utilizați. Este esențial să specificați că măsurătorile sunt luate după o perioadă de recuperare a înălțimii de minimum 24 de ore după despachetare - măsurarea unui articol de îmbrăcăminte proaspăt decomprimat va subestima înălțimea pieptului și a înălțimii și va produce respingeri false.
Ce raport de mărime ar trebui să comand pentru o primă achiziție în vrac?
Pornește de la canalul de distribuție, nu de la o configurație implicită a furnizorului. Pentru comerțul cu amănuntul european de modă, o curbă de deschidere rezonabilă este S1 M2 L3 XL2 2XL1 3XL 0,5. Pentru America de Nord, deplasează curba cu aproximativ o mărime completă în sus, deoarece aceeași populație fizică cumpără o mărime mai mare pentru o marcă. Programele corporative și de uniforme necesită cea mai largă diferență de preț, cu o pondere deosebită pe L și XL. Comerțul electronic necesită o diferență de preț mai mare decât comerțul fizic, deoarece cumpărătorii online comandă mai multe mărimi cu intenția de a returna o parte din ele. Înlocuiește toate acestea cu propriile date de vânzare după primul sezon.
Ce certificări ar trebui să dețină un furnizor en-gros de jachete puffer?
Cel puțin, certificarea de conformitate socială, cum ar fi amfori BSCI sau SMETA, pe care majoritatea cumpărătorilor europeni și mulți nord-americani o solicită înainte de a angaja un furnizor. Pentru declarațiile privind materialele, lanțul de aprovizionare ar trebui să aibă RDS dacă utilizați puf, GRS dacă declarați conținut reciclat și testarea OEKO-TEX STANDARD 100 pe exterior, căptușeală și ornament. Verificați dacă fiecare certificat menționează unitatea de producție reală și rămâne valabil pe parcursul ferestrei de producție, deoarece certificatele emise unei entități comerciale și nu unei fabrici reprezintă o lacună frecventă care apare în timpul auditurilor cumpărătorilor cu amănuntul.
Cât durează o comandă vrac de bluze puff pentru bărbați de la confirmarea comenzii până la livrare?
Livrarea produselor en-gros în stoc durează aproximativ 7 până la 20 de zile. Programele ODM pentru țesături stoc durează aproximativ 45 până la 70 de zile, inclusiv eșantionarea și producția în vrac; ODM cu țesătură vopsită la comandă durează 60 până la 85 de zile. Dezvoltarea OEM completă dintr-un bloc nou durează 90 până la 150 de zile, inclusiv două runde de eșantionare, iar programele cu materiale certificate se situează la limita superioară, deoarece loturile de materiale certificate sunt achiziționate în cantități fixe. Adăugați 30 până la 40 de zile pentru transportul maritim sau 5 până la 8 zile pentru transportul aerian, plus timpul de recuperare a stocului în depozitul de destinație înainte de prezentarea cu amănuntul.
Greg Su
Greg Su
Manager de Produs Senior | PASSION OUTERWEAR
20 de ani de experiență în producția și comercializarea de îmbrăcăminte sport, îmbrăcăminte de lucru și îmbrăcăminte pentru activități outdoor. Certificat conform standardelor BSCI, SMETA, GRS și OEKO-TEX pentru lanțul de aprovizionare. Conectați-văLinkedIn.

Plănuiești o comandă de jachete pufoase pentru bărbați în vrac?

PASSION OUTERWEAR furnizează jachete puffer pentru bărbați de la 50 de bucăți, cu seturi de mărimi de la S la 3XL specificate în măsurători, scalare a greutății de umplere per mărime, verificare a umplerii la nivel de panou și lanțuri de aprovizionare certificate BSCI, SMETA, GRS și OEKO-TEX. Trimiteți-ne curba mărimilor și specificațiile țintă - vom răspunde în termen de 24 de ore.

Solicitați prețuri în vrac și setul de dimensiuni Vizualizați programul OEM / ODM